Mimiką twarzy można wyrazić różne emocje, uzewnętrznić swój nastrój. Niektórzy bardzo dobrze kontrolują to, co chcą pokazać otoczeniu, sprytnie maskując swoje wewnętrzne rozterki, gorszy dzień, zmartwienia czy stres. Nierzadko otrzymuje się sprzeczne sygnały w postaci promiennego uśmiechu i smutnego spojrzenia, co wprawia w konsternację. Niektóre osoby są bardzo trudne do rozszyfrowania, świadomie sterują swoim zachowaniem w taki sposób, aby nie dopuścić do poznania swojego prawdziwego wnętrza, samopoczucia czy nawet stanu zdrowia. Przybierają różne maski. boli.

Perfectly Hidden Depression, czyli Idealnie Ukryta Depresja – co warto wiedzieć?

Z pozoru pozytywnie nastawiona osoba, którą często spotyka się uśmiechniętą i zadowoloną, może borykać się z rozmaitymi problemami natury psychofizycznej. Wiele osób bardzo dobrze ukrywa to, co naprawdę myśli i czuje w danym momencie, przybierając różne maski, dostosowując się do danej sytuacji. Coraz więcej słyszy się o przypadkach depresji, ale w rzeczywistości jest ich zdecydowanie więcej. Mnóstwo osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że boryka się z tym schorzeniem lub świetnie je ukrywa, przez co postronne osoby czy nawet najbliżsi, nie zdają sobie sprawy z ich prawdziwej kondycji psychicznej.

Klasyczna depresja przejawia się zaburzeniami nastroju, wzmożonym odczuwaniem smutku i zmniejszonym poziomem energii. Chory coraz bardziej zatraca zdolność do cieszenia się tym, co do tej pory było źródłem jego radości i zadowolenia. Często pojawiają się zaburzenia snu i apetytu, bezsenność, problemy z koncentracją, pesymistyczne myśli, w skrajnych przypadkach nawet tendencje samobójcze. W przypadku „męskiej” depresji przebieg może być trochę inny- mniej smutku, a więcej napięcia, rozdrażnienia, czy wybuchów złości. Natomiast w przypadku depresji utajonej symptomy te są mniej nasilone lub w ogóle nie występują. Pojawiają się natomiast zespoły bólowe i szereg dolegliwości somatycznych. Pacjent (często też lekarz) nierzadko upatruje się w tych objawach zupełnie innej choroby, nie kojarząc ich wcale z depresją. Wynika to z tego, że pojawiają się różne bóle (głowy, brzucha, kończyn, narządów itd.) oraz mrowienie ciała, dreszcze, zaburzenia seksualne, zmiany cyklu menstruacyjnego, dolegliwości ze strony układu pokarmowego, zaburzenia widzenia.

Dobrze zamaskowana depresja

Osoby zmagające się z Idealne Ukrytą Depresją mogą sprawiać wrażenie pełnych energii, pewnych siebie, odnoszących sukcesy w życiu prywatnym i zawodowym. Czasem nawet oni sami nie zdają sobie sprawy ze swojej choroby lub ukrywają swoje prawdziwe uczucia i emocje. Dążą do zachowania pozorów normalności, bagatelizują swoje prawdziwe potrzeby i tłumią ból w nadziei, że nieprzyjemne objawy ustępują samoczynnie, próbują wiele sposobów, by uniknąć bólu emocjonalnego. W przypadku PHD poczucie smutku i samotności zostaje ukryte głęboko wewnątrz, natomiast na zewnątrz ukazuje się pozorne szczęście i zadowolenie. Chory skrywa swoje słabości. Chce być postrzegany jako zawsze doskonały pod każdym względem. Należy dodać też, że utajniona depresja dotyczy również nieprawidłowo funkcjonującego układu hormonalnego i nerwowego, w połączeniu z czynnikami sytuacyjnymi.

Jak leczyć PHD

Leczenie PHD często opiera się na stosowaniu środków farmakologicznych w połączeniu z psychoterapią, podaje się między innymi leki przeciwdepresyjne, inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny. Bardzo ważne w przypadku Idealnie Ukrytej Depresji jest to, aby chory nauczył się akceptowania swoich trudnych emocji i przyznał przed samym sobą do tego, że może gorzej się czuć i wyglądać, ma prawo do swojej „wrażliwej” emocjonalnej części, ma prawo czuć się słaby i prosić o pomoc.