Psychoterapia zaburzeń odżywiania

Psychoterapia zaburzeń odżywiania

Czym jest psychoterapia zaburzeń odżywiania?

Zaburzenie odżywiania pojawia się w momencie, kiedy to właśnie jedzenie oraz masa ciała stają się centrum naszej uwagi. Podporządkowujemy temu nasze całe życie oraz aktywność. Brak akceptacji samego siebie to pierwszy krok to powstania silnych problemów zdrowotnych.

Leczenie zaburzeń odżywiania

Celem terapii zaburzeń odżywiania jest przywrócenie oraz wyrobienie prawidłowych nawyków związanych ze spożywaniem posiłków, a przede wszystkim zmiana funkcjonowania psychicznego i zrozumienie dogłębnie problemów, jakie niesie ze sobą nieodpowiednie odżywianie. 

Jak umówić się na wizytę?

To proste, zadzwoń do nas pod numer tel: +48 506 356 041, kliknij w przycisk wyślij wiadomość, lub wypełnij formularz online. 

Ośrodek mieści się w Warszwie, Ul.Rakowiecka 1/3, lokal 7

Zaburzenia odżywiania - jak sobie z nimi radzić?

Wśród zaburzeń odżywiania wymienia się między innymi kompulsywne objadanie się oraz jadłowstręt psychiczny. W celu przywrócenia równowagi elektrolitowej i zmniejszenia zagrożenie życia, leczenie anoreksji wymaga czasem hospitalizacji i właśnie psychoterapia jest wtedy kolejnym krokiem. Na przykład w psychoterapii Gestalt przyjmuje się, że jedzenie mogło być środkiem komunikacji w rodzinie pacjentki, zastępując inne formy wyrażania uczuć. W ujęciu poznawczo- behawioralnym główny nacisk kładzie się na poradzenie sobie z objawem- np. zmniejszenie ilości epizodów objadania się
i prowokowania wymiotów. W integracyjnym rozumieniu łączy się pracę z „objawem” z pracą nad jego podłożem. Przyjmuje się, że problemy emocjonalne osób z zaburzeniami jedzenia mogą wynikać z trudności w zakresie separacji od rodziców, ustalenia granic i budowania własnej autonomii, rozpoznawania i wyrażania własnych uczuć.