Żyjemy w biegu, w czasach, w których wiecznie marzymy o chwili przerwy. Badania dowodzą, że Polacy to jedna z najbardziej pracowitych nacji w Europie. Mimo rozkwitu nowych technologii, które powinny oszczędzać nasz czas, paradoksalnie sprawiły one, że żyjemy w pędzie i zabieganiu. Często, gdy już bierzemy urlop, doświadczamy czasu wolnego od obowiązków i pracy i tak nie umiemy odpoczywać. Jak ważne dla naszego zdrowia psychicznego jest nierobienie niczego? Przemęczenie wynikające z braku odpoczynku niesie ze sobą wiele negatywnych skutków, takich jak ryzyko pogłębienie wielu chorób, stanów zapalanych w organizmie, zwiększenie nerwowości, rozdrażnienie, mniejsza wydajność i koncentracja, duży poziom stresu i napięcia emocjonalnego na co dzień, problemy ze snem.

Czemu tak trudno jest nam dać sobie chwilę wytchnienia?

W momentach, gdy nie mamy obowiązków, dostajemy wolne w pracy lub po prostu zdecydowaliśmy o zrobieniu sobie przerwy, rzadko zdarza się, że pozostajemy naprawdę bezczynni. Staramy się znaleźć sobie jakieś zajęcie. Często, wielu z nas, w momencie, gdy nie ma jasno postawionego zadania, zaczyna popadać w stres. Relaks w ciszy, chwila spokoju to coś, czego, rzadko doświadczamy, ponieważ staramy się ciągle poszukiwać sobie jakiegoś zajęcia, snuć plany na przyszłość, rozmyślać o przeszłości, generujemy kolejne pozycje na długich listach zadań rzeczy do zrobienia.  Na co dzień jesteśmy atakowani ogromną liczbą bodźców, po pewnym czasie tak się do nich przyzwyczajamy, że gdy ich brak, czujemy pustkę lub napięcie. To sprawia, że nałogowo sprawdzamy, czy nie dostaliśmy nowej wiadomości, e- maila, czy powiadomienia na portalu społecznościowym.

Nierobienie niczego to przecież lenistwo – czyżby?

Niksen, bo tak nazywa się holenderska sztuka, skupiająca się na nierobieniu niczego polega na pozwolenie samemu sobie na chwilę nicnierobienia, zwykłego bycia, spoczynku, bez żadnego konkretnego celu lub zadania. Może to być medytacja w ciszy, ale też przykładowo kilkuminutowa przerwa na kawę czy herbatę, a nawet na zwyczajne rozprostowanie nóg. Holendrzy uważają, że doskonale pomaga ona oczyszczać umysł, to chwile, w których odpoczywamy od codzienności, dajemy swojemu organizmowi chwilę wytchnienia od bodźców i zadań.

Zalety odpoczynku

Porzucenie wszelkich aktywności i oddanie się bezczynności ma wiele zalet. Warto pamiętać, że w czasie, kiedy my nie robimy nic, w naszym organizmie rozpoczyna się szereg pozytywnie wpływających na nas procesów.

  • Mózg nie wycisza swojej aktywności, wtedy, kiedy my to robimy, wręcz przeciwnie – przywraca równowagę naszego organizmowi,
  • Osiągnięcie równowagi pomiędzy pracą zawodową a życiem osobistym,
  • Wzmocnienie kreatywności i produktywności.