Psychoterapia dzieci i młodzieży

Psychoterapia dzieci i młodzieży

Czym jest psychoterapia
dzieci i młodzieży

Psychoterapia dzieci i młodzieży jest metodą leczenia trudności, problemów emocjonalnych oraz zaburzeń psychicznych okresu rozwojowego. Psychoterapia dla dzieci i młodzieży to oddziaływania w ramach indywidualnej pracy terapeutycznej z dzieckiem, ale także praca z rodzicami – dotycząca mechanizmów powodujących problemy  dziecka, również praca z całą rodziną dotycząca relacji wszystkich członków systemu rodzinnego. Jeśli jakieś zachowania, czy emocje dziecka niepokoją rodzica i utrudniają codzienne funkcjonowanie dziecka czy nastolatka lub całej rodziny warto rozważyć konsultację terapeutyczną.

Jak przebiega psychoterapia dzieci i młodzieży

W terapii dzieci sposobem pracy jest swobodna zabawa, podczas, której dziecko ujawnia swoje emocje, myśli, pragnienia. Terapeuta ma za zadanie poznać świat wewnętrzny dziecka, potem podczas konsultacji z rodzicami dzieli się swoimi refleksjami, po to, by rodzice mogli lepiej zrozumieć, to co dzieje się z ich dzieckiem. Terapia z nastolatkiem jest rozmową, w której nastolatek dzieli się z terapeutą tym czego doświadcza, przygląda się swoim emocjom i myślom. Psychoterapeuta kieruje się zasadą poufności – stara się przedstawiać rodzicom swoje rozumienie trudności dziecka, ale  nie ujawnia szczegółów/tematów poruszanych przez dziecko czy nastolatka. Wyjątek stanowi zagrożenie życia bądź zdrowia pacjenta- wtedy terapeuta musi poinformować rodziców.

Jak umówić się na wizytę?

To proste, zadzwoń do nas pod numer tel: +48 506 356 041, kliknij w przycisk wyślij wiadomość, lub wypełnij formularz online. 

Ośrodek mieści się w Warszwie, Ul.Rakowiecka 1/3, lokal 7

Dla kogo jest przeznaczony ten rodzaj terapii

Psychoterapia dzieci i młodzieży ma za zadanie lepsze zrozumienie swoich zachowań oraz radzenie sobie z objawami smutku, agresji, złości, niepokoju.

Jeżeli dostrzegasz, że Twoje dziecko:

  • cierpi z powodu depresji
  • ma trudności w relacjach z rówieśnikami 
  • doświadcza trudności emocjonalnych, 
  • jest agresywne i ma skłonności do zachowań wybuchowych
  • ma zaburzenia odżywiania (bulimia, anoreksja, kompulsywne objadanie się, otyłość),
  • jest w sytuacji kryzysu 
  • przejawia zaburzenia rozwoju seksualnego
  • przejawia zachowaniu buntu
  • sprawia problemy wychowawcze.

Powinieneś skontaktować się z psychoterapeutą w celu odpowiedzi sobie na pytania. Co mogę zrobić, aby moje dziecko zaczęło rozumieć negatywne i niszczące skutki takiego zachowania oraz co najważniejsze – zrozumieć jak mu pomóc.