Uzależnienia i życie codzienne

Nadużywanie alkoholu staje się coraz powszechniejszym problemem we współczesnym świecie. Ludzie poszukują sposobów na złagodzenie napięcia, chcą odzyskać kontrolę nad swoimi uczuciami, szukają uczucia ulgi i przyjemności po ciężkim dniu pełnym stresu, nie radzą sobie z problemami, samotnością, czy odwrotnie- trudnymi relacjami, problemami w pracy, w domu. Część tych sposobów- narzędzi jest destrukcyjna, przynosi jedynie chwilową ulgę, a w dłuższej perspektywie powoduje ogromne szkody i niszczy relacje.

Lekarze alarmują i argumentują swoje ostrzeżenia licznymi badaniami, które potwierdzają, że alkoholizm to choroba, a w statystykach Polacy wypadają naprawdę kiepsko, pijemy bardzo dużo. Bywa, że nadmierne picie jest przez wielu bagatelizowane, jednak w przypadku alkoholu łatwo o utracenie kontroli. Często choroba ta wpływa na życie nie tylko osoby uzależnionej, ale też całego otoczenia. Bywa, że objawy alkoholizmu ciężko dostrzec w pierwszej fazie choroby. Jak ich nie zbagatelizować i jak poradzić sobie z uzależnieniem?

Czym jest alkoholizm?

Alkohol to środek odurzający ogólnie dostępny. Jego spożywanie często bywa zwyczajem podczas różnego rodzaju imprez, spotkań, wesel. Niestety, pierwsze objawy choroby alkoholowej często są na pierwszy rzut oka niewidoczne, szczególnie dla osób postronnych. Uzależnienie może rozpocząć się od przykładowego picia po skończonej pracy dla relaksu, czy na przykład spożywania alkoholu na spotkaniach towarzyskich. Choroba ta to przypadłość osób w różnych wieku i każdej  płci. Istotą choroby jest uzależnienie o charakterze psychicznym i fizycznym. To pierwsze związane jest z potrzebą wypicia dla poprawy samopoczucia, obniżenia poziomu napięcia. Uzależnienie fizyczne dotyczy wzrostu tolerancji na alkohol. Zdiagnozowanie pierwszych symptomów alkoholizmu jest trudne, ale im wcześniej choroba zostanie wykryta, tym większe są szanse na wyjście z sideł uzależnienia.

Symptomy uzależnienia od alkoholu:

  • Poczucia wewnętrznego przymusu picia, uporczywe dążenie do picia. Osoba uzależniona czuje, że musi się napić, choćby wieczorem po pracy, a myśl, że nie będzie mogła się napić powoduje napięcie.
  • Powtarzanie picia mimo coraz większych szkód
  • Próby zaprzestania picia się nie udają
  • Poczucie, że alkohol odpręża, pomaga zredukować napięcie, zrelaksować, ośmielić, zmniejszyć poczucie winy.
  • Poszukiwanie jak najczęstszych okazji do spożywania alkoholu.
  • Utrata kontroli nad piciem – często osoby chore obiecują sobie, że spożyją konkretną ilość alkoholu, ale nie panują nad tym i w efekcie nie kończą na przysłowiowym „jednym kieliszku”
  • Luki w pamięci, trudność z odtworzeniem wydarzeń, które wydarzyły się podczas spożywania alkoholu.
  • Rozdrażnienie w przypadkach, gdy osoba ma utrudniony dostęp do alkoholu i ulga, gdy się napije.
  • Wypieranie się nadmiernego spożywania alkoholu, okłamywanie najbliższych w tym temacie.
  • Zwiększona tolerancja na alkohol.

Jak radzić sobie z alkoholizmem?

Warto wiedzieć, że uzależnienie od alkoholu to poważna choroba, które niesie ze sobą wiele poważnych konsekwencji, w tym również zdrowotnych, dlatego nie należy jej w żadnym wypadku bagatelizować. Często uzależnienie może rozpocząć się niepozornie, ale w przypadku alkoholu o uzależnienie bardzo łatwo. W przypadku nieleczenia jest ono mocno postępujące. Brak odpowiedniej terapii może prowadzić nawet do śmierci. Warto pamiętać, że można zatrzymać uzależnienie na każdym etapie choroby. Najważniejsze jest uświadomienie sobie o istnieniu problemu i udanie się do specjalisty.